Inspirace

Zátěžové koberce do chodby
Vstupní chodby a předsíně do interiéru dostávají hodně zabrat. Den co den se na ně dostávají mechanické nečistoty z venku, prach, vlhkost atd. Proto je nutné do těchto prostor pořídit velmi odolnou podlahovou krytinu, která všechny tyto nešvary zvládne. Dnes se zaměříme na zátěžové koberce do chodby.
Proč zrovna on?
Mezi charakteristické rysy zátěžových koberců patří vysoká užitná hodnota, kvalita zpracování, splňování bezpečnostních norem a elegantní design. Díky tomu je zaručena opravdu dlouhá životnost a vysoká odolnost. Při zvolení zátěžového koberce do chodby nebo předsíně počítejte, že vám vydrží léta bez známek opotřebení.
Výhody zátěžových koberců
Kromě dlouhé životnosti a vysoké odolnosti nabízejí zátěžové koberce:
- snadnou údržbu,
- udržení tepla v místnosti,
- zlepšení akustiky v interiéru,
- pohlcování prachu a dalších nečistot,
- zlepšení vnitřního klima,
- pohodlnost při chůzi,
- široký výběr barev a designů.
Druhy zátěžových koberců
Zátěžové koberce se dělí do tří druhů podle toho, do jakých prostor je určen.
- polozátěžové koberce (vhodné do bytů a domů),
- vysokozátěžové koberce (hotely, školy, kanceláře),
- extrémně zátěžové koberce (kina, restaurace, obchodní domy).
Do bytových prostorů postačí první nebo druhý typ.
![]() |
![]() |
Podle čeho koberec vybrat?
1. Gramáž koberce
Gramáž sděluje, jaké množství materiálu bylo použito na 1 m2. Díky tomuto údaji lze pak posoudit celkovou kvalitu koberce. Čím vyšší toto číslo je, tím je koberec kvalitnější. Při výběru se tedy o gramáž určitě zajímejte.
2. Hustota a výška vlasu
Hustota a výška vlasu koberce určuje jeho životnost. Co se týče hustoty vlasu, je to zde podobné jako u gramáže. Čím vyšší hustota je, tím je koberec kvalitnější a odolnější. U výšky je tomu zase naopak. Ta musí být u koberce co nejkratší, neboť ty s dlouhým vlasem jsou náročnější na údržbu a nevhodné do prostor jako je chodba či předsíň.
3. Materiál
Kromě gramáže, hustoty a výšky vlasu hraje roli i samotný materiál, ze kterého je koberec vyroben. Ten také ovlivňuje životnost krytin a způsob údržby. Na trhu jsou k dostání zátěžové koberce, které jsou vyrobené z přírodních vláken, syntetických vláken nebo v kombinaci.
4. Podklad koberce
Při výběru nezapomeňte také na podklad zátěžového koberce, který bývá vyroben z různých materiálů. Konkrétně z:
- gumy, což bývá nejčastější,
- latexu, který bývá použit u běžných koberců,
- a filcu.
Materiál podkladu koberce nepodceňte, neboť se podílí na tom, s jakou rychlostí bude stoupat míra opotřebení celého koberce.